Značka Lapierre:

Lapierre je francúzska spoločnosť na výrobu bicyklov a eBIKOV so sídlom v meste Dijon. Svoje pôsobenie začali v roku 1946. Tento výrobca bikov a cyklo doplnkov založil svoju reputáciu na základe nadčasového disajn rámov. V dnešnej dobe táto stále sa vyvíjajúca spoločnosť produkuje veľmi širokú a pestrú škálu bicyklov, eBIKOV a doplnkov pre potreby každého klienta. Cestný, horský, trekkoví, mestský a taktiež aj detské bicyklíky. Značka Lapierre distribuuje svoje produkty do viac ako 40tich krajín sveta a jeho celková ročná produkcia všetkých bikov sa pohybuje akolo 100 000 ks/rok. 

História:

Spoločnosť bola založena pánom Gastonom Lapierre v roku 1946 vo francúzskom meste Dijon. V tom čase sa Lapierre špecializoval iba na mopedy a motocykle. Gastonov syn Jacky Lapierre spravoval firmu od roku 1960. V roku 1988 spoločnosť Lapierre začala sponzorovať tím VTT. V roku 1993 holandská spoločnosť Accell odkúpila 33% akcií a neskôr v roku 1996 odkúpili úplne všetky. V tomto istom roku bol Gilles Lapierre vymenovaný za generálneho riaditeľa spoločnosti. 

V roku 2003 sa 10-násobný majster sveta v zjazdovej cyklistike Nicolas Vouillouz pripojil ku tímu vývoja a výskumu v spoločnosti Lapierre. V roku 2008 bol Lapierre jednou zo značiek,  ktoré participovali na projekte vélib ‚a vélo’v, ktoré zabezpečovali samooblužné biky v mestách Lyon a Paríž. Rok 2017 bol veľmi úspešný z hľadiska elektrocyklistiky. V tomto roku totiž model jedného eBIKU (konkréte Overvolt Carbon) dostal cenu Design & Innovation Award 2017 a cenu Tapei Awards 2017. 

Lapierre biky zožali úspech aj v oblasti súťažnej cyklistiky. V roku 2000 sa Romain Mary  stal majstrom Francúzska v amatérskej súťaži ELITE na modely SCOD. Nasledujúci rok, Jerome Chiotti vyhral MTB šampionát na modely X-control taktiež zo značky Lapierre. Toto je prvý krát, čo v kategórii cross-country vyhral bike, ktorý bol celoodpružený. 

Lapierre v roku 2002 podpísal partnerstvo s profesionálnym cyklistickým tímom, la Française des Jeux. V roku 2008 debutoval tím Saab Salomon na medzinárdom okruhu DH/Freeride Enduro. V tom istom roku sa Alexis Vuillermoz stal majstrom XC Team Relay World. Neskôr, v roku 2012 Lapierre vyhral svoj prvý titul World Downhill na čele s Loicom Brunim, kde neskôr ešte nasledovali aj víťazstvá v pohári a v majstrovstvách sveta. 

V máji, roku 2018 sa Gilles Lapierre rozhodol odísť z vedenia spoločnosti a prebral novú funkciu riaditeľa inovácií a technológií v rámci skupiny Accell. Jeho úlohou je úzsko spolupracovať s rôznymi oddeleniami výskumu a vývoja spoločnosti Accell na celom svete. 

Novinka roku 2019:

V roku 2019 sa Lapierre rozhodol vyvinúť kompletne novú kategóriu eBIKU. Je to eZesty AM: menej hmotnosti + menej energie + menej batérie = viac zábavy na trase. Ich spolupráca pri tomto modele začala s pohonmi FAZUA Evation. Lapierre eZesty AM nie je prvý eMTB eBIKE s motorom FAZUA. Pred dvoma rokmi totižto túto spoluprácu predstavil FOCUS pri modely Raven2 hardtail. Bol prvý eMTB eBIKE, ktorého rám bol navrhnutý okolo kompaktného a ľahkého motora FAZUA. Tento maratónsky orientovaný hardtail má však svoje vlastné hranice a je iba veľmi okrajovo vhodný pre traily. Novo prezentovaný, celoodpružený Lapierre eZesty AM je totálny opak, pretože kľúčom tohto eBIKU je práve možnosť využívať ho v poriadnom teréne. 

Najpodstatnejším údajom ohľadom tejto novinky, je trik s pohonom FAZUA. Tento motor aj s batériou sa totižto dá veľmi ľahko vybrať bez použitia akýchkoľvek nástrojov. Toto vám umožní pretransformovať eBIKE na klasickú neelektrickú celoodpruženku. Tento krok odľahčí bicykel o 2,8 kg. Pre porovnanie: Váha veľkosti L eZesty je približne 18,4 kilogramu. Po odobratí pohonnej jednotky aj s batériou toto číslo klesne iba na 15,5 kg. Vzhľadom na vysokú radu komponentov je táto váha úplne porovnateľná s dobre osadeným klasickým Endurom. Na záver sa pohonná jednotka nahradí prázdnou škrupinou s hmotnosťou menšou ako 500g, ktorá slúži ako úložný priestor. Do tohto priestoru sa vojde jeden balíček špagiet alebo banány alebo francúzska bageta, avšak sklenená fľaška piva sa tam už nezmestí. 🙂

eBIKY z tejto značky nájdete aj u nás na predajni. Príďte sa pokochať a vybrať si ten pravý pre Vás. Celý katalóg našej ponuky nájdete v podsekcii SHOP POINT.