Kde kúpiť eBIKE?

Na návštevu odborného predajcu si síce treba naplánovať čas, avšak za to, dostanete intenzívne vysvetlenie a dobrý servis.

Výhody: obšírne individuálne vysvetlenie, možnosť testovacej jazdy, detailné a osobité nastavenie bicykla, spoľahlivý servis a jednanie zoči voči.

Nevýhody: často mierne vyššie ceny, podľa veľkosti a typu predajne aj obmedzený výber.

Na internete je Váš nový eBIKE vzdialený len na pár klikov. Renomovaný internetový predajcovia ponúkajú aj široký servis – ALE, bez možnosti skúšobnej jazdy.

Výhody: lacné ceny, doprava až domov.

Nevýhody: žiadna možnosť skúšobnej jazdy, nutnosť zloženia eBIKU po doručení, nutnosť nájdenia ochotného servisného strediska pre prevádzku eBIKU.

Existujú špecializovaný eBIKE predajcovia?

Samozrejme aj predajcovia reagujú na rastúci trend eBIKE segmentu. Preto špecializovaní predajcovia bicyklov zaraďujú do svojho sortimentu stále väčšie množstvo eBIKOV. Niektorí zašli dokonca tak ďaleko, že ponúkajú čisto eBIKE sortiment. 

Autorizovaní predajcovi eBIKOV povinne absolvujú špeciálne školenia, aby vedeli poskytnúť servis eBIKOV na najvyššej úrovni. 

Kvalitného obchodníka môžete rozpoznať okrem iného aj podľa toho, že okrem poradenstva ponúka zákazníkom aj testovacie jazdy a servis eBIKOV vrátane diagnostiky a aktualizovania softveru.

Je pred kúpou nutná testovacia jazda?

Určite! Až pri skúšobných jazdách spoznáte rozdiely medzi jednotlivými značkami eBIKOV a pohonov. Na základe osobného vyskúšania sa viete rozhodnúť, ktorý model Vám najlepšie vyhovuje.

Ak ste na eBIKU ešte nikdy nesedeli, navštívte autorizovanú predajňu a nechajte sa nakaziť eBIKE vírusom. Veľa predajcov ponúka aj možnosť zapožičania eBIKOV a pri kúpe Vám sumu za požičovné odpočíta z ceny Vami kupovaného eBIKU.

Ako rýchlo ide eBIKE?

Maximálna rýchlosť, do ktorej motor poskytuje podporu, je 25km/h. Keď zapnete podporu a opriete sa do pedálov, motor Vám začne pomáhať. V závislosti od zvoleného stupňa podpory a typu pohonu, Vám motor dokáže dopomáhať medzi 50 – 320% Vami vloženého úsilia.

V rámci legislatívy Slovenskej Repubilky sú eBIKI riešené zákonom – Zákon NR SR č. 8/2009 z 3. decembra 2008 o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, § 2.

Legislatíva Európskej Únie sa riadi Smernicou Európskeho spoločenstva o schvaľovaní typu dvojkolesových a trojkolesových motorových vozidiel – 2002/24/EC.

Koľko váži eBIKE?

Asi najväčšie negatívum eBIKOV je ich váha – väčšina totiž váži viac ako 20kg, horná hranica je okolo 24kg. V prípade eBIKOV zložených z karbónových komponentov môže Váha klesnúť tesne pod 20kg, vo výnimočných prípadoch až ku 14-15kg, samozrejme s dôsledkom vyššej zaobstarávacej ceny.

Z výššej váhy eBIKOV určite nemusíte mať ťažkú hlavu, keďže máte elektromotor, ktorý Vám s pridanou záťažou hravo pomôže.

Je možné eBIKE transportovať autom?

Samozrejme, aj Váš eBIKE je možné prevážať na autonosiči. Netreba pri tom však zabudnúť na následovné:

  • autonosiče majú stanovenú maximálnu hmotnosť, ktorú pri vyššej váhe eBIKU ľahšie prekročíte
  • pri transporte je nutné vybrať batériu. Zníži sa tým hmotnosť eBIKU a zamedzí sa nežiadúcim poveternostným vplyvom na batériu.
  • rovnako treba dbať na ochranu ostatných elektrických častí eBIKU pred poveternostnými vplyvmi, primárne vodou spôsobujúcou koróziu.

Aká je prevádzková cena jazdy na eBIKE?

Tu to nie je úplne ľahké vypočítať, nakoľko treba kalkulovať s amortizáciou a servisovaním.

Ak by sme sa však zamerali čisto len na spotrebu elektrickej energie, môžeme spraviť následovný pokus.

Batéria s kapacitou 400Wh(11Ah) môže mať reálny dojazd v kombinovanom teréne okolo 60km. Na nabitie tejto batérie je potrebné približne 480W(pri 25% strate nabíjačky). Zaokrúhlime to teda na 500Wh pre ľahšie počítanie. 1KWh v súčasnosti stojí okolo 0,065 EUR. Náklady na nabitie batérie s kapacitou 400Wh teda vychádzajú okolo 0,0325 EUR.