Krátka história: 

V roku 1995 založili Susanne a Felix Puello značku Haibike. Susanne je CEO Winora Group a pravnička zakladateľa spoločnosti Engelbert Wiener. Na začiatku boli tieto športové bicykle stále ponúkané pod názvom materskej značky Winora, ale čoskoro sa premenovali na Haibike. Počas nasledujúcich 15 rokov značka vyvinula nové pokročilé modely, a to ako vizuálne tak technicky.

Praotcom všetkých e-mountain-bikov (elektro-horských bicyklov) – Haibike eQ XDURO – predstavili na Eurobike v roku 2010. Odozva bola výborná – prvý krát sa podarilo vytvoriť skutočný offroad elektro-bicykel. Tento prvotný koncept sa v budúcnosti ešte veľa krát kopíroval. Úvodná ponuka pozostávala z modelov – Fully (celoodpružené), Hardtail( predná odpružená vidlica), Cross a Trekking.

Dopyt ďaleko presiahol ponuku a zásoby XDURO sa rýchlo vypredali. Tento okamih bol pre Haibike zlomovým bodom.

Haibike ako prvý zaviedol do konštrukcie ebikov technológiu Gravity Casting.

Je to špeciálny proces odlievania, ktorý pochádza z motocyklového priemyslu. Umožňuje vyrábať komplexné komponenty, ktoré sú extrémne stabilné a presné, a pritom veľmi ľahké. Využíva sa hlavne pre osadenie motora – srdca ebiku. Aj tento technologický postup bol neskôr kopírovaný konkurenčnými firmami. 

Dizajn a technológie ďalej napredujú. V roku 2011 vyhral XDURO RX „iF Design Award“ (https://ifworlddesignguide.com/) 

Ponuka sa rozšírala na 11 modelov, vrátane eQ XDURO 29 – ebike, ktorý kombinuje 2 rastúce trendy – 29 palcové kolesá a ebike.

Na Eurobike 2011 Haibika tiež predstavil XDURO Race – rýchly cestný ebike s podporou do 45km/h. Pozitívne ohlasy z profesionálnych kruhov ako aj výsledky testov motivovali Haibike aby do vývoja zaradil cestný ebike(do tejto kategórie ebikov však v budúcnosti firma upustila).

Týmto vznikla nová kategória ebikov – „fast road“ – teda rýchle cestné.

V roku 2012 Haibike získal prominentnú ambasádorku – známu Nemeckú horskú cyklistku –  Olympíjsku víťazku Sabine Spitz. Úspešne odjazdila  4 roky v Habike Pro tíme, ktorý sa bol dlho jedným z TOP 3 UCI tímov. S Haibikom taktiež vyhrala Olympíjske striebro v Londýne.

Nemec Maximilan Semsch obišiel Austráliu na svojom Haibike XDURO Trekking. Akcia bola nazvaná „Around OZ“ a bola prvou svojho druhu, s dĺžkou skoro 10tisíc míľ (16tisíc kilometrov), a je ešte stále najdlhším výjazdom v histórii ebikov. Maximilian pritom išiel na štandardnom Haibike XDURO Trekking, ktorý okrem dvoch zlomených špicov nemal žiadne technické problémy, a to s jazdcom a 30 kilovým nákladom.

Modelová rada sa postupne rozrastá na 17 typov, vrátane prvého AllMountain ebikeu, ktorý so svojimi 150mm odpružením znova raz určí trend budúcnosť celoodpružených ebikov. Haibike predstavil aj model XDURO Trekking S s podporou do 45km/h. Zároveň sa firma lúči s označením „eQ“ a ostáva už len zaužívané „XDURO“.

Rok 2013 bol pre Haibike rokom, kedy sa jasne definovali logom „ePERFORMANCE“ – symbolizujúc spojenie ľudského a elektrického výkonu.

V tomto roku Haibike dokonca navštívila Nemecká kancelárka Angela Merkelová a rozprávala sa o vychytávkach firmy so Susanne a Felixom Puellom.

Na výstave Eurobike, firma Haibike prezentuje novú modelovú radu, ktorá sa rozrástla na 37 modelov. Smerovanie je jasné – ePerformance. Veľa technických inovácii: nový pohon a nové hliníkové rámy, ktoré posúvajú radu XDURO zase o level ďalej.

Haibike poskytol svetu ebikov ďalší malý, ale veľmi dôležitý vynález – SkidPlate. Je to ochranný spodný kryt motora vyrobený z oddolného plastu. Postupom času sa tento diel stáva štandardnou súčasťou e-horských bikov.

Ďalšia novinka v roku 2013 znova zmenila svet ebikov – model XDURO Nduro so 180mm odpružením – rozširujúc svet ebikov ešte väčšiemu publiku jazdcov.

Rovnako v tomto roku Haibike prináša cestné modely XDURO RaceXDURO Superrace.

Rok 2014

Haibike prináša úplne novú modelovú radu – SDURO, ktorá je úspešná hneď od začiatku a to vďaka výbornej ovládateľnosti, novým pohonom od Yamahy, spoľahlivosti a celkovo vynikajúcemu pomeru cena – výkon.  SDURO HardNine SL sa v hlasovaní stáva najobľúbenejším ebikom nemeckého trhu hneď v prvom roku predaja.

Haibike prichádza s ďalšou novinkou – elektronicky riadené odpruženie v dvoch sériovo vyrábaných modeloch SDURO – https://www.youtube.com/watch?v=iGdVYHkoPlQ

Max Brandl iba deň po odhalení SDURO na Eurobike v Schweinfurte vyhráva na SDURO Nemecké majstrovstvá e-horských bicyklov a to s minútovým náskokom pred druhým miestom.

Na Eurobike okrem iného Haibike predstavil aj svoj prvý karbonový celoodpružený e-horský bicykel a eFatbike pod označením „FatSix“.

V tomto roku Haibike obdržal 5 iF ocenení – 3 za ePerformance a 2 za klasické bicykle. 

V tom istom roku cyklistická legenda Garry Fisher predáva Haibike-u ocenenie „eBike of the Year“ na Interbike v USA.

V hlasovaní v časopise MountainBike obsadil model XDURO Nduro Pro 2. miesto v kategórii „Mountain Bike of the Year“. Nakoľko to bol jediný e-horský bicykel zúčastnený hlasovania, bol to silný signál toho, akým smerom sa bude segment eBike-ov uberať v budúcnosti.

V tomto roku Haibike taktiež prináša prvú integráciu batérie do rámu ebiku.

2015

Guido Tschugg – jeden z najznámejších Nemeckých MTBikerov presedlal ako prvý aktívny profesionálny jazdec na eMTB od Haibike, čím sa znova mení pohľad na e-bicykle ako také. 

Haibike aj v tomto roku dvíha latku v segmente ebikov a to predstavením nového modelu XDURO Dwnhll PRO – plnohodnotného zjazdového bicykla s e-pohonom. 

2016

Haibike prehlbuje digitalizáciu ebikov a prichádza na trh s novinkou – eConnect (https://www.haibike.com/de/en/service-and-advice/econnect) s množstvom funkcií ako GPS lokalizácia a ochrana proti krádeži, záznamy o jazdení a ďalšie. 

Haibike vyvíja pre Európsky trh displej integrovaný do predstavca.

Ďalší profesionálny jazdec presedláva na Haibike – dirt špecialista a držiteľ svetového rekordu v skoku do výšky Andi Wittmann.

2017

Ďalšia novinka v tomto roku je MRS – Modular Rail System  a IBC – Intube Battery Concept. Tieto koncepty zlepšujú integráciu batérie do rámu bicykla a ponúkajú možnosti umiestnenia doplnkov ako fľaša na vodu podľa predstáv jazdca.

2018

Rady Haibike jazdcov sa rozširujú o ďalšieho profesionálneho jazdca – Sam Pilgrim.

Haibike predstavuje prvý model s pohonom vyvinutým firmou TQ špeciálne pre svoje potreby –Haibike XDURO Flyon, ktorý je určený pre sezónu 2019. Uchvacuje okrem iného motorom s max. krútiacim momentom 120Nm, integrovanou 630Wh batériou, bezkonkurenčným dizajnom a premyslenou doplnkovou výbavou.

Všetky modely od HAIBIKU nájdeme u nás v našom katalógu eBIKOV . 🙂