Prečo je nový Bosch motor štvrtej generácie 2020 lepší ako ten predošlý? 

Spoločnosť Bosch predstavila úplne nový motor Performance Line CX 2020. Aký dobrý je nový pohon oproti jeho predchodcovi? 

Nový Bosch motor CX 2020 má takmer polovičnú veľkosť ako jeho predchodza. Inžinieri z Bosch-u však nielen zmenšili nový motor pre elektorbicykle ale tak isto prepracovali jeho vlastnosti kompletne od nuly. Hnací hriadeľ už nie je umiestnení v strede krytu motora ale je posunutý ďaľej dozadu a trochu viac nahor. Výsledkom tejto zmeny je, že výrobcovia elektrobicyklov majú väčší priestor pri vývoji rámu a pri implementácii motora do rámu. Tak isto je teraz oveľa ľahšie použiť tento motor na elektrobicykle ktoré majú kratšiu reťaz – to znamená že majú menšiu kazetu. Napr. 9 rýchlostnú. 

Tento nový motor má lepšie jazdné vlastnosti a zvýšený faktor zábavy a pôžitku z jazdy. 

Nový motor Bosch CX 2020 štvrtá generácia sa dá opísať ľahkou rovnicou. Menej matériálu = menšia hmotnosť. Vývojový tím spoločnosti Bosch podrobil svoj špičkový nový motor prísnym pravidlám a znížil jeho váhu až o neuveriteľných 1,3 kilogramu. Vďaka tomuto výraznému zníženiu hmotnosti nastala možnosť pre výrobcov eBIKOV používať väčšie batérie bez ovplyvnenia celkoj hmotnosti eleketrobicykla. V porovnaní s jeho predchodcom je eBIKE s novým motorom a 625Wh batériou ešte aj trošku ľahší ako eBIKE s Performance CX treťou generáciou a 500Wh batériou. Inými slovami môžme povedať, že výrobcovia eBIKOV budú čoskoro schopní vyrobiť ľahšie eMTB eBIKY bez toho, aby to ovplyvnilo ich výkonnosť a tak isto aj životnosť.

Starý a aj nový model Bosch Performance Line CX majú oba krútiaci moment 75Nm. Nezostáva však úplne všetko rovnaké. Starý motor CX poskytuje 300% podpory v režime TURBO, avšak novšia verzia motoru CX 2020 pomáha eBIKEROVI až pôsobivých 340%. Všetky ostatné úrovne podpory boli taktiež reevidované. Úroveň podpory režimu TOUR sa zvýšil zo 120% až na 140%. Tieto zmeny sa prejavia aj v režime eMTB. Nový progresívny režim Bosch dynamicky moduluje medzi podporami TOUR a TURBO a upravuje podporu podľa jazdného scenára a množstva tlaku, ktorú eBIKER vyvíja na pedále. Od 140% do 340%. U jeho predchodcu to bolo od 120% do 300%. 

V skratke sa dá povedať, že nová generácia motora Performance Line CX 2020 je určite vylepšený od toho staršieho. Napriek dostiahnutiu rovnakého krútiaceho momentu poskytuje nový Bosch o 40% väčšiu podporu pri plnom výkone ako jeho straší brat. Oceniť sa to dá najmä pri prudkých stúpaniach pri zaradenej podpore TURBO. Okrem toho je ľahšie ovládateľný pri štarte a pri opatrnom šľapaní v technickom teréne. Zatiaľ čo jeho predchodca dodáva energiu náhle a energicky, nová verzia je oveľa citlivejšia a predvídavejšia.  

Starý eMTB mód bol výborný a veľmi efektívny. Avšak po vyskúšaní tohto nového bolo zistené aký veľký potenciál na zlepšenie mal ten starý. Tento nový eMTB režim podpry je neuveriteľne presný, hladký, ľahko ovládateľný a vždy dodáva dostatatok potrebnej energie. Dokonca aj pri prechode nad hranicu 25km/h je omnoho plynulejší ako v prípade jeho predchodcu. Vnútorný odpor pedálov starého ponohu Bosch bol vždy silný a pocitovo vyjadroval narazenie na prekážku ktorá vyrábala odpor. S novým modelom je takéto niečo takmer nepostrehnuteľné. 

Hluk motora závisí dosť podstatne od konkrétneho rámu elektrobicykla. Tak isto treba uviesť, že nový Bosch má hlučnú voľnobežku spojky ozubeného kolesa. Vždy keď sa zavesenie stlačí, reťaz sa napne rýchlo a opakovane, čo spôsobuje že ozubené koliesko sa začne točiť a voľnobežka spájajúca ozubené koleso s motorom sa zapne. 

Pokiaľ ide o výkon, nový Bosch motor CX 2020 v každom ohľade predčuje svojho predchodcu. Jednoducho povedané, starý motor je už trochu zastaralý. V žiadnom prípade samozrejme nikde nie je povedané, že eBIKY so starým pohonom Bosch sú už zastarané, ale sú iba predzvesťou novej vzrušujúcej generácie efektívnejších eMTB eBIKOV. Ak nemáte obavy z vysokého vnútorného odporu presahujúceho prahovú hodnotu 25 km / h, a ak nevyhnutne nehľadáte ultraľahký alebo super hravý bicykel, určite sa viete rozhodnúť aj pre starší Bosch motor Performance CX. Ak ste však vášnivým športovým eMTBIKErom, odporúčame Vám pozrieť sa na našu širokú škálu eBIKOV s novým Bosch CX motorom (značky KTM a Focus), ktoré nájdete u nás na predajni v eBIKEpointe .

Zdroj: https://ebike-mtb.com/en/bosch-performance-line-cx-2020-new-vs-old/